Słodkie przekąski mogą być prawdziwą ucztą dla podniebienia – szczególnie dla łasuchów. Miłośnicy deserów nie muszą jednak przygotowywać ich samodzielnie. Coraz popularniejszy w Europie staje się street food z przysmakami na słodko. W miejscach publicznych można spotkać już nie tylko kebaby, frytki, hot-dogi czy burgery. To także churros, langosze na słodko, lody klasyczne i tajskie czy chętnie wybierane gofry. Na ulicy Twoje kubki smakowe mogą zostać rozpieszczone.
Co to znaczy street food?
Street food to w dosłownym tłumaczeniu jedzenie uliczne. Są to gotowe lub przygotowywane na miejscu posiłki, a coraz częściej także napoje, które można kupić w różnych miejscach publicznych. Budki z potrawami, kawą czy świeżo wyciskanymi sokami znajdują się przy ulicy, w parkach, na różnego rodzaju bazarach. Mogą być one stacjonarne – zwykle nazywa się je food truckami. Coraz częściej spotyka się także gastronomiczne wózki mobilne. Te są zdecydowanie mniejsze i przemieszczają się po określonym terenie czy nawet całym mieście. Założenie punktów street food jest proste: ma być smacznie, na miejscu i zwykle budżetowo.
Street foody bardzo często serwują danie charakterystyczne dla danego regionu. Dla przykładu w Azji są to sajgonki czy wietnamskie kanapki Bánh Mì. Różnorodnie można zjeść także na ulicach San Francisco – tam króluje kuchnia z całego świata i możesz wybrać, co chcesz. W Polsce dominują fast foody i mięso: burgery, hot-dogi, kebaby, zapiekanki, a także wiele rodzajów tortilli i frytki z ketchupem. Pojawiają się także przyczepy ze słodkimi przysmakami.
5 propozycji słodkich przekąsek street foodowych
Zastanawiasz się, jaki słodki street food cieszy się największą popularnością w Polsce? Poniżej znajdziesz kilka propozycji dostępnych w większych miastach i mniejszych miejscowościach. Sprawdź, co zjesz na ulicy.
- Gofry – królują w Polsce i można spotkać je latem przy niemal każdej ulicy w miejscowościach nadmorskich. Idealnie nadają się na śniadanie czy popołudniową przekąskę. Przepisy na to danie są różne. Można przygotować je z dodatkiem świeżych owoców, dżemu i obowiązkowo z bitą śmietaną. Będą smakować młodszym i starszym łasuchom.
- Trdelnik – cieszy się popularnością w Czechach i na Węgrzech. Ma także swoich miłośników w Polsce. Trudno przygotować go w domu, więc tym lepiej będzie smakować „na mieście”. Obok aromatycznego ciasta, które uwalnia zapachy cynamonu i wanilii nie można przejść obojętnie.
- Churros – to przysmak kuchni hiszpańskiej. Najlepiej smakuje w wersji con chocolate, czyli z czekoladą. Food trucki z tego typu przekąską można spotkać m.in. na jarmarkach bożonarodzeniowych.
- Naleśniki – we Francji znane jako crêpes, a w Polsce coraz popularniejsze w wydaniu fast food. Często podawane są z czekoladą i bananami. W nieco innym wydaniu występują np. z konfiturą pomarańczową.
- Bubble Tea – nietypowy, słodki napój, którym zachwycają się przede wszystkim dzieci i młodzież. Kryją się w nim smakowe kuleczki tapioki lub specjalne kulki molekularne z sokiem. Bubble Tea dostępne jest w różnych wariantach, zależnie od tego, co serwuje dany street food.
Gdzie szukać street foodu?
Street food można spotkać w różnych miejscach. Wynika to z charakterystyki danego regionu czy zapotrzebowania w konkretnym miejscu na tego typu usługę. Zwykle przyczepy z ulicznym jedzeniem spotyka się w centrum miasta. Na głównych ulicach, gdzie występuje spore natężenie ruchu pieszych zainteresowanie posiłkami fast food jak największe. Jest to miejsce, gdzie pojawia się sporo turystów czy przechodniów z dziećmi. W takich miejscach doskonale sprawdzą się mobilne przyczepy gastronomiczne z lodami od Food Bike. Taki street food będzie cieszył się popularnością zwłaszcza w sezonie letnim.
Food trucki oferujące street food można spotkać na różnego rodzaju festiwalach czy wydarzeniach jak np. pikniki, koncerty, dni miasta. W takich wydarzeniach bierze udział sporo osób więc różnorodność dostępnych opcji, jeżeli chodzi o dania, jest ogromna. Coś dla siebie znajdą osoby, które kochają frytki, ale także miłośnicy słodkości.
Budki i przyczepy oferujące street food mogą pojawić się również w okolicy uczelni lub ich kampusów, niedaleko większych budynków biznesowych oraz na parkingach przy ruchliwych ulicach. Wszędzie tam istnieje duże prawdopodobieństwo, że zainteresowanie posiłkami fast food będzie spore.
Słodki street food – podsumowanie
Street food z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, nie tylko w dużych miastach. Food trucki spotyka się także w mniejszych miejscowościach. Obecnie oferują one już nie tylko hot-dogi czy frytki, jak miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Street food to m.in. pyszne lody tajskie, bubble waffle czy słodkie przysmaki z różnych zakątków świata np. hiszpańskie churros.
Dania, które serwują mobilne przyczepy gastronomiczne, są coraz bardziej kreatywne i zaskakujące. Jest to zdecydowana zachęta do tego, aby spróbować ulicznego jedzenia i odkryć nieznane dotychczas przysmaki.
Fajna opcja lubie takie coś 🙂