Odżywka białkowa – jaką wybrać? Dla kogo jest?

Odżywki białkowe to produkty żywieniowe, które zawierają wysokie stężenie białka w formie proszku lub płynu. Przeznaczone są głównie dla osób aktywnych fizycznie, budujących masę mięśniową oraz osób, które muszę zwiększyć udział białka w diecie. Odżywki białkowe mogą mieć różną postać: proszku, płynu czy gotowych batonów.

Odżywki białkowe są bogate w białko, które jest niezbędne dla budowy i naprawy tkanek mięśniowych oraz przemianach metabolicznych zachodzących w organizmie.

Wybór odpowiedniej odżywki białkowej

Odżywki białkowe różnią się od siebie składem, szybkością wchłaniania i zastosowaniem, dlatego warto zastanowić się nad odpowiednim wyborem by dopasować produkt do siebie. Oto kilka rodzajów:

1. Hydrolizat białka serwatkowego: Jest to najbardziej przetworzona forma białka serwatkowego. Najchętniej wykorzystywana przez osoby, które chcą dostarczyć białko po treningu, ale także osób, które mają problemy z trawieniem.

2. Koncentrat białka serwatkowego: Jest to najpopularniejszy rodzaj odżywki białkowej. Zawiera on około 70-80% białka, a także pewne ilości tłuszczu i węglowodanów. Co istotne jest stosunkowo ekonomiczny i łatwo dostępny, dlatego stanowi najczęstszy wybór. Jest odpowiedni dla osób ćwiczących, które chcą zwiększyć masę mięśniową i zapewnić regenerację mięśni po treningu.

3. Izolat białka serwatkowego: Jest to bardziej oczyszczona forma białka serwatkowego. Zawiera ok. 90-95% białka, więc jest to odpowiedni wybór dla osób chcących zwiększyć masę mięśniową.

4. Białko kazeinowe: Białka kazeinowe są obecne w produktach mlecznych, ale są wolniej trawione i wchłaniane, więc często stosowane są przed snem.

5. Białko roślinne: Odżywki wykorzystujące produkty roślinne, więc mogą sięgnąć po te odżywki osoby, które ograniczają białko zwierzęce w diecie.

Dla kogo są odżywki białkowe?

Odżywki białkowe w ostatnim czasie stały się bardzo popularne i niekiedy są używane przez niewłaściwe grupy odbiorców. Głównie polecane są dla:

  1. Osób aktywnych fizycznie: Osoby, które uprawiają sport bądź są aktywnymi sportowcami mogą korzystać z odżywek białkowych w celu poprawy regeneracji mięśniowej i zwiększenia masy mięśni.
  2. Osób chcących zwiększyć masę mięśniową, ale także chcących zredukować tkankę tłuszczową: Odżywki białkowe pozwalają dostarczyć odpowiednią ilość białka do wzrostu mięśni, jak również mogą wspomóc w kontroli apetytu i utrzymania uczucia sytości.
  3. Osoby po operacjach i urazach oraz osoby z ograniczeniami żywieniowymi: Po operacjach czy urazach organizm ma większe zapotrzebowanie na białko, które zużywane jest w procesie regeneracji tkanek. W takim wypadku warto zaopatrzyć się w odżywki białkowe, aby zapewnić organizmowi niezbędną ilość białka. Przy niektórych dietach, które wiążą się z ograniczeniami żywieniowymi (wegetariańskich, wegańskich lub o ograniczonej tolerancji laktozy) odżywki mogą stanowić uzupełnienie diety (https://www.cb.szczecin.pl/kierunek-studiow/dietetyka/).

Odżywki białkowe zapewniają wzrost masy mięśniowej, pomagają utrzymać uczucie sytości i kontrolowanie apetytu, a także przyspieszają proces regeneracji po chorobie czy urazie. Mogą w wielu przypadkach stanowić doskonałe uzupełnienie diety.

 

Artykuł sponsorowany

0 Replies to “Odżywka białkowa – jaką wybrać? Dla kogo jest?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *